O nás

Obec Županovice

Malebná víska Županovice se řadí k nejmenším v okrese Příbram. Nachází se na levém břehu řeky Vltavy, v blízkosti přehradní nádrže Slapy. I přes svou malost se jedná o jednu z nejvyhledávanějších turistických destinací.

Vesnice je v zimě tichá a klidná a v létě žije cestovním ruchem. Nachází se v krásné kopcovité krajině s převážně borovicovými lesy. Županovice jsou vyhledávané milovníky koupání, rybaření, houbaření a cyklo i pěší turistiky. Jsou zde hezké travnaté pláže a pozvolný vstup do vody.

 

Proč se Županovice jmenují Županovice:

1.verze

Odvozeno od původních zakladatelů této vsi – staroslovanských Županoviců, potomků některého župana.

2.verze

Odvozeno podle farnosti ( v chorvatském jazyce je farnost „župa“, farář je župník) tzn. že „župa“ souviselo v nejstarší slovanské době s církevní správou.

Něco z historie:

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1235. Konstancie Uherská, druhá manželka Přemysla Otaka I., věnovala obec, ještě s dalším majetkem v tomto kraji, svojí dceři Anežce Přemyslovně. Darovací listina zahrnující mimo jiných vesnic i ves Županovice ( v tehdejším dobovém názvu „Supenovicz“, později za 2.světové války „Schupanowitz“) je datována 12.února 1235. Zapsání tohoto daru je také první písemnou zmínkou o Županovicích.  Anežka, abatyše kláštera klarisek v Praze, ( později prohlášena za svatou) si však obec ponechala pouze 3 roky. Županovice odkázala řádu Křížovníků s červenou hvězdou u sv.Františka v Praze. Ti zde postavili špitál a j ako vrchnost v obci setrvali až do zrušení poddanství v roce 1848.

 

V roce 1729 zde ing.Jan Ferdinand Schor postavil první plavební komoru pro lodě v Čechách ( šířka byla 4,7m a délka 26,6m), která také patřila mezi nejstarší plavební komory v Evropě. První lodí která proplula touto komorou byla 28.8.1729 loď s nákladem 125 soudků soli z Budějovic. Tato památka bohužel zmizela pod hladinou Slapské přehrady.

Pod hladinou Slapské přehrady v roce 1953 zůstala většina vesnice a muselo se stěhovat přes 120 lidí.

 

 

Současnost

 

V Županovicích se každoročně koná jedna z největších akcí regionu, závod v triatlonu Malý županovický železný muž. 16. července 2011 se konal již 23. ročník.

Jestliže patříte k milovníkům rekreace u vody, pak jsou Županovice tím pravým místem.

Památky

 

  • Kaplička v obci
  • Křížek, který stojí před vchodem do areálu původní županovické jednotřídky ( škola podmáčena a zbourána)
  • Pod vodou zatopené historické objekty
  • Voda zakryla i naši nejstarší plavební komoru z r.1729, 30m dlouhou a 5 m širokou, jejíž stavby se účastnil Prof.Jan Ferdinand Schor